İHRAÇTAN DOLAYI İKRAMİYESİ ÖDENMEYENLERE MÜJDE

İHRAÇTAN DOLAYI İKRAMİYESİ ÖDENMEYENLERE MÜJDE

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hukuka aykırı olarak ikramiye ödenmemesi işlemine karşı idare mahkemeleri emsal karar niteliği taşıyan kararlar vermeye başlamıştır. Yazımız ekinde de hem idare mahkemesine hem de bölge idare mahkemesine ait kararlar paylaşılmıştır. Bu kararlarda iki ayrı duruma değinilmiştir.

Öncelikle değinilmesi gereken husus kamu görevinden çıkarılmak emekli ikramiyesi almaya engel teşkil etmemektedir. 5434 sayılı Kanunun 89/1 maddesi gereği hizmetlerinin tamamı Sandığa tabi olarak geçen iştirakçilere yapılacak ikramiye ödemesi Sandığa tabi hizmetlerinin ne şekilde sona ermiş olmasına bakılmaksızın yapılacaktır. Yani bir kişi kamu görevinden çıkarıldığı için SGK tarafından ikramiye ödemesi yapılmaması kanuna aykırıdır.

Diğer husus ise gereksiz hizmet birleştirmesi yapılmasıdır. Hizmet birleştirilmesi 2829 sayılı Kanunun 1. maddesinde düzenlenmiştir. Buradaki amaç, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak geçen hizmet süreli tek başına emekli olmaya yetmeyen kişilerin hizmet sürelerini birleştirip emekli etmeyi sağlamaktır. Ama Sosyal Güvenlik Kurumu ne hikmetse Sandığa tabi hizmet süresi tek başına emekli olmaya yeten kişilerin diğer hizmetlerini gereksiz yere birleştirmekte ve sonrasında da hizmet birleştirmesi var diyerek emekli ikramiyesi ödememektedir.

Örneğin 27 yıl görev yapmış bir polis memuru emekli ikramiyesi almayı hak etmiştir ama diyelim ki 1 yıl da işçi olarak hizmet süresi bulunuyor. Bu noktada SGK hiç ihtiyaç yokken kendi kendine hizmet birleştirmesi yaparak kişiye ikramiye ödemiyor. Hal böyle olunca mevzu bahis ikramiyeyi elde etmenin tek yolu idare mahkemesinde dava açmaktır. Yazımız ekinde Ankara 11. İdare Mahkemesi ile Ankara Bölge İdare Mahkemesi 11. İdari Dava Dairesinin kararları emsal niteliktedir

Av. Ali ÇİTİL

Av. Ali ÇİTİL

Yönetici Ortak

0 (212) 272 20 02 ali@citil.av.tr